+ ثبت اطلاعات شغلی + ایجاد صفحه ویژه
 
 

مقدار زیاد آهن برای بدن مضر است و خوب نیست

ذخیره سازی بیش از حد آهن

امروزه به نظر می رسد آن را همه جا می توان دید مانند قفسه های مواد خوراکی در سوپرمارکت از راهرو خوراک کودک گرفته تا به صورت لبنی و در مورد همه چیز که فقط با آهن غنی شده اند.

مقدار زیاد آهن برای بدن مضر است و خوب نیست - آهن بیش از حد، بسیار شایعتر از فقر آهن است.

ولی آیا واقعا آهن چیز خوبی است؟

وقتی اکثر مردم در مورد آهن در رژیم غذایی فکر می کنند، تعجب خواهند کرد از اینکه متوجه بشوند در حال گرفتن آهن به اندازه کافی هستند، این نظریه مهم است. اما تحقیقات نشان می دهد شما بیشتر احتمال دارد که آهن بیش از حد لازم دریافت کنید و این می تواند خطرات جدی برای سلامتی شما بوجود بیاورد.

آهن بیش از حد، بسیار شایعتر از فقر آهن

آهن تقریبا به هر شکلی برای زندگی انسان، که در آن یک بخش کلیدی از پروتئین های مختلف و آنزیم ها، درگیر انتقال اکسیژن و تنظیم رشد سلول و تمایز هستند و بسیاری از کاربردهای دیگر ضروری است.

یکی از نقش های مهم آهن ارائه هموگلوبین است (پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون) یک مکانیزم که از طریق آن اکسیژن به آن متصل و در سراسر بافت بدن حمل می کند، در شرایط بدون اکسیژن رسانی مناسب، سلول های بدن به سرعت می میرند.

اگر آهن شما خیلی کم باشد، شما ممکن است احساس خستگی را تجربه کنید، کاهش ایمنی و یا کم خونی از فقر آهن، که اگر درمان نشود می تواند جدی باشد.

با این حال، اگر شما بیش از حد نیاز بدن برای ارضا نیاز هموگلوبین خود (برای اکسیژن رسانی سلول) آهن دریافت کنید، بیش از حد خطرناک می شود. این مسئله ای است که سزاوار توجه است، به عنوان پژوهش بررسی سطح آهن در آمریکایی ها نشان می دهد که بیشتر مردم دارای سطوح آهن بیش از حد بالای در نظر گرفته هستند، تا سطحی است که دچار کمبود می باشد. در یک مطالعه از بیش از 1,000 نفر، تنها 3 درصد کمبود آهن داشتند، اما 13 درصد آنها اضافه بار آهن داشتند.

خطرات آهن اضافی برای سلامت چه هستند؟

بدن شما دارای ظرفیت محدود به دفع آهن است، به معنی آن است که به راحتی می توانید در اندام مثل کبد، قلب و لوزالمعده آن را بسازید. این خطرناک است، زیرا آهن اکسید کننده قوی است و می تواند به بافت های بدن شما صدمه بزند. منجر به مسائل جدی سلامت، از جمله:

سیروز (به التهاب شدید کبد گویند).

سرطان کبد

آریتمی های قلبی ( اختلالات ریتم قلب).

دیابت ( دیابت یا بیماری قند، یک اختلال متابولیک سوخت و سازی در بدن است.)

بیماری آلزایمر (یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود، بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه ‌است.)

عفونت های باکتریایی و ویروسی

راجع به آلزایمر، سطح آهن بالا در خون شما می تواند منجر به تولید رادیکال های آزاد شود که می تواند به سلول های عصبی در مغز شما آسیب وارد کند. همچنین اعتقاد بر این است که تجمع آهن در سطوح بالا، و بسیار واکنش پذیر، در پلاک بتا آمیلوئید در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر پیدا شده است.

آهن همچنین به اندوختن(تجمع) به طور خاص در مناطق مغز در ارتباط با حافظه و فرآیندهای فکری شناخته می شود، که به تدریج به عنوان بیماری آلزایمر بروز میکند. تحقیقات نشان داده است که کاهش آهن اضافی در مغز شما می تواند نشانه کاهش ابتلا به آلزایمر باشد مانند نتایج آزمایشات بر روی موشها، در حالی که اندازه گیری آهن مغز به عنوان یک راه برای تشخیص بیماری آلزایمر در مراحل اولیه آن پیشنهاد میشود.

چگونه سطح آهن و یک ژن معیوب می تواند موجب سرطان روده شود

محققان سرطان شواهد جدیدی یافتند که به احتمال زیاد سرطان روده دو تا سه برابر بیشتر می شود زمانی که آهن در رژیم غذایی بیش از حد بالا است، پژوهش بر روی موشها انجام شد، اما به گفته نویسندگان این مطالعه(پژوهش): به طور بالقوه می تواند به آنها کمک کند تا راه های موثری برای کاهش شانس ابتلا به سرطان روده پیشرفته در کسانی که در معرض خطر هستند پیدا کنند.

نقش ژن APC این است: هنگامی که آنها معیوب و یا از بین میروند، دو پروتئین که باعث ساخت آهن در سلول های روده است فعال میشوند، به عنوان آهن، آنها یک مسیر سیگنالینگ سلول به سلول را فعال میکنند که اختلال در عملکرد سرطان است به نام Wnt، که باعث تحریک رشد سلول های سرطانی بدون کنترل میشود. دکتر جولی شارپ مدیر ارشد اطلاعات علوم در تحقیقات سرطان بریتانیا گفت:

" کشف راه های 'پاک کردن' آهن در روده است که می تواند یک تاثیر واقعی بر روی تعداد زیادی از مردم که دچار این بیماری هستند داشته باشد. "

در مطالعه ویژه، موشهای با یک ژن معیوب APC که با یک رژیم غذایی با آهن بالا تغذیه شدند خطر ابتلایشان به سرطان روده به طور معنیداری بیشتر بود در مقایسه با موشهای با یک ژن APC فعال و موثر. موشهایی با ژن معیوب APC که با رژیم غذایی کم آهن تغذیه شدند افزایش خطر ابتلا نداشتند.

چه کسانی در خطر دریافت آهن اضافی هستند؟

یکی از بهترین روش که شما می توانید از شر آهن اضافی خلاص شوید اهدای خون است. به عنوان مثال، بسیاری از زنان قبل از یائسگی و از سن بلوغ به طور منظم به ندرت از اضافه بار آهن رنج می برند. با این حال، اکثر مردان بزرگسالان و زنان یائسه در معرض خطر بالا به دلیل دریافت آهن اضافی و مسمومیت با آن هستند، چون از دست دادن خون به صورت ماهیانه ندارد.

برخی از افراد نیز استعداد ژنتیکی برای جذب آهن بیش از حد دارند، که به دو نام هموکروماتوز یا هموسیدروز شناخته میشوند. جالب توجه است، یکی از شایع ترین علل آهن اضافی مصرف منظم الکل است. مصرف الکل به طور منظم جذب آهن در رژیم غذایی را افزایش می دهد. به عنوان مثال، اگر شما مقداری شراب با استیک خود بنوشید، به احتمال زیاد آهن بیشتر از نیاز بدن شما جذب شود. ( کبد نیز بخشی از بدن است که آهن را جذب می کند و ذخیره میسازد، به همین دلیل در افراد الکلی سرطان کبد بیشتر شایع است) سایر علل تاثیر گذار سطوح آهن بالا عبارتند از:

پخت و پز در قابلمه یا ماهی تابه آهنی. پخت و پز غذاهای اسیدی در این نوع قابلمه ها یا تابه ها باعث افزایش سطح بالاتری از جذب آهن می شود.

خوردن محصولات فرآوری شده مواد خوراکی مانند غلات و نان سفید است که با آهن غنی شده اند. آهنی که آنها در این محصولات استفاده می کنند غیر آلی است که زیاد با نوع آهنی که زنگ خوردگی دارد متفاوت نیست و به مراتب خطرناک تر از آهن موجود در گوشت است.

نوشیدن آب چاه که درصد آهن بالایی دارد. نکته کلیدی در اینجا این است که مطمئن شوید که شما برخی از انواع ته نشین کننده آهن یا فیلتر آب به روش اسمز معکوس دارید.

توجه داشته باشید که در چند ویتامین و مکمل های معدنی، غالبا در هر دو اینها آهن است.

خوشبختانه، چک کردن سطح آهن آسان است و می توان با یک آزمایش خون ساده به نام تست فریتین سرم انجام شود. من معتقدم که این یکی از مهم ترین تست هایی است که هر شخصی باید به طور منظم به عنوان بخشی از یک حافظ سلامتی و پیشگیرانه انجام دهد. تست اندازه گیری مولکول حامل آهن، پروتئین موجود در داخل سلول به نام فریتین که آهن را ذخیره می کند انجام میشود. اگر سطح فریتین شما کم است به این معنی است که سطوح آهن شما نیز کم می باشد.

محدوده سالم فریتین سرم بین 20 و 80 نانوگرم در میلی لیتر (یا 0.02 و 0.08 میلی گرم در لیتر است). اگر شاخص در زیر 20 باشد به احتمال زیاد شما فقر آهن دارید و بالاتر از 80 نشان می دهد شما آهن اضافی دارید، محدوده ایده آل بین 40-60 نانوگرم/میلی لیتر (یا 0.04 تا 0.06 میلی گرم/لیتر) است. شماره بیش از 100 اضافه بار آهن بدتر، با سطح بیش از 300 نانوگرم / میلی لیتر (یا 0.3 میلی گرم/لیتر) نشانه به ویژه سمی بودن و در نهایت باعث آسیب جدی در تقریبا همه افرادی است که آن سطح را در بلند مدت تحمل می کنند.

راهنمایی برای گرفتن شر آهن بیش از حد

اگر سطح آهن بدن شما بالاتر از حد از کار در آمد، چه می توانید انجام دهید؟

برخی افراد توصیه استفاده از آهن زدای مانند اسید فیتیک( اسید فیتیک، کشف شده در سال 1903، یک اسید حلقوی اشباع، به صورت ذخیره سازی اصلی فسفر در بسیاری از بافت های گیاهی، به ویژه سبوس و دانه ها است. این را میتوان در غلات و حبوبات یافت) و IP6 ( یک ماده شیمیایی موجود در لوبیا، برنج قهوه ای، ذرت، دانه کنجد، سبوس گندم، و سایر غذاهای با فیبر بالا است ) را میکنند. اما من فکر نمی کنم که یک رویکرد عاقلانه باشد، اهدای خون به مراتب امن تر از آهن زدای مانند اسید فیتیک یا IP6 و روشی موثر و ارزان برای کمک به این مشکل است. اگر، بنا به چند دلیل، یک مرکز اهدا کننده خون قادر نباشد که خون شما را قبول کند، شما می توانید از نسخه حجامت درمانی استفاده کنید. همزمان، شما می خواهید تا برای جلوگیری از مصرف آهن اضافی مطمئن تر شوید، میتوانید اجتناب کنید از مصرف آب چاه به عنوان آب آشامیدنی، استفاده نکردن از وسایل آشپزی آهنی و یا استفاده نکردن از خوراکی های فرآوری شده و غنی شده با آهن.

علاوه بر این:

برخی از گیاهان و ادویه جات و ترشی جات مانند چای سبز و رزماری، می تواند جذب آهن را کاهش دهد

زردچوبه در واقع به عنوان یک آهن زدای عمل می کند، و در مطالعات بر روی موشها، رژیم های غذایی با این عصاره ادویه، کاهش سطح فریتین در کبد به نمایش درآمد.

آستاکسانتین،( در گوجه فرنی، ماهی آزاد یا سالمون، تخم مرغ، انار، گردو، لوبیا سبز وجود دارد) تحقیق شده است که بیش از 100 مزایای بالقوه سلامت دارد، به منظور کاهش آسیب ناشی از اکسیداتیو آهن موثر نشان داده شده است.

آستاکسانتین در ریز جلبک ها، ماهی آزاد، قزل آلا، کریل، میگو، خرچنگ، سخت پوستان و خیلی زیاد در برخی از پرندگان یافت می شود. آستاکسانتین در رنگ قرمز از گوشت ماهی قزل آلا سالمون و رنگ قرمز از صدف پخته شده وجود دارد. گروه پرفسور Basil Weedon اولین ثابت کننده ساختار آستاکسانتین توسط سنتز شدند.

منبع: www.articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/09/01/too-much-iron.aspx

نوشته: Dr. Mercola

نوشتن دیدگاه

لطفا دیدگاهی مرتبط با موضوع صفحه ارسال نمایید


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

ثبت اطلاعات شغلی، تبلیغات اینترنتی و نیازمندیهای عمومی مشهد

کپی رایت © 2011-2018 smart (bazar-mashad.com) کلیه حقوق مادی و معنوی نزد سایت بانک اطلاعات بازار مشهد محفوظ است
Design by : بازار مشهد.