ابریق سفالی طرح پرنده هنر دستان

گروه هنری دستان مشهد

درباره گروه هنری دستان

گروه هنری دستان با پیشینه ای ده ساله در سال 1380 بطور حرفه ای کار خود را با افتتاح گالری هنری دستان آغاز کرد و امروز پس از دو دهه پرداختن به هنر سفالگری و سرامیک در تکنیک های مختلف به توانایی های زیر دست یافته است.

ساخت و تولید اشیاء موزه ای (مولاژ) در نمونه ها و بدنه های گوناگون

- سفال خاکستری
- سفال نخودی
- سفال قرمز
- لعاب فیروزه ای
- لعاب زرین فام

اطلاعات تماس

تلفن گروه هنری دستان: 38422916-051
همراه: 09155233234
مدیریت: خانم فریبرزی
ایمیل: ---
وب سایت: ---
کانال تلگرام: ---
اینستاگرام: ---
نشانی صفحه: www.bazar-mashad.com/56

نقش بر جسته های سفالی

اجرای نقش بر جسته های سفالی در ابعاد و طرح های متنوع، قابل اجرا در منازل و مکانهای عمومی، چه بصورت ساده ( رنگ خود سفال ) و چه بصورت لعابدار

کاشی هفت رنگ

اجرای کاشی هفت رنگ (نقاشی رو لعابی) که از قدیم الایام در منازل تاریخی و مساجد اجرا می شده، مضافا بر اینکه در این تکنیک اجرای جدید و مدرن آن مختص به نوآوران گروه هنری دستان می باشد.

نقاشی زیر لعابی

با قابلیت اجرای دقیق نقوش و طرح ها بر روی سرامیک و پخت لعاب شفاف بر روی آن و در این تکنیک کار به دو گونه صورت می گیرد.

- لعاب شفاف (در پخت 1100درجه )

- لعاب ترک (مشابه به نمونه های تاریخی )

ابریق سفالی ساخت کاشان با نقش قالب زده ی پرنده و گل. تزیین شده با لعاب تک رنگ لاجوردی. متعلق به دوره سلجوقی. محل نگهداری آمریکا انستیتو هنر مینیاپولیس. ابریق سفالی بازسازی شده از جنس سفال در پخت 850 درجه و لعاب فیروزه ای در پخت 950 درجه.

محصولات گروه هنری دستان

نام کالا شرح کالا
مشربه

مشربه، متعلق به قرن دوازدهم میلادی. بدنه با نقش برجسته با کتیبه ای از مردان رقصان تزیین شده است. در آیین زرتشتی این رقص به دستابند معروف است و در ایران تا دوران اسلام تداوم داشته است. مشربه بازسازی شده از جنس سفال در پخت ۸۵۰ درجه و لعاب فیروزه ای در پخت ۹۵۰ درجه

بشقاب مینایی

بشقاب مینایی، کشف شده از کاشان. مربوط به قرن ششم وهفتم هجری. محل نگهداری موزه لوور پاریس. بازسازی شده از جنس سفال است. پس از ساختِ بشقاب توسط چرخ سفالگری، بشقاب خشک شده را داخل کوره با درجه حرارت ۸۵۰ درجه قرار میدهند.سپس برای رسیدن به سطح سفید مناسب برای نقاشی، آنرا یک لایه لعاب سفید داده و داخل کوره با درجه حرارت ۹۵۰ درجه قرار میدهند. در مرحله آخر سطح بشقاب سفید شده را توسط اکسیدهای رنگی، رنگ کرده و آنرا با لعاب پوشانده مجدداً داخل کوره قرار داده و ۱۰۵۰ درجه حرارت میدهند. لازم به ذکر است که هر مرحله پخت بین ۸ تا ۱۲ ساعت زمان نیاز دارد.

سفال نیشابور

سفال نیشابور نقش اسب. سده چهارم و پنجم هجری. دوره سامانیان. مجموعه خصوصی. بازسازی شده از جنس سفال است. پس از ساخت بشقاب توسط چرخ سفالگری، بشقاب خشک شده را داخل کوره با درجه حرارت ۸۵۰ درجه قرار میدهند. سپس برای رسیدن به سطح سفید مناسب برای نقاشی، آنرا یک لایه لعاب سفید داده و داخل کوره با درجه حرارت ۹۵۰ درجه قرار میدهند. در مرحله آخر سطح بشقاب سفید شده را توسط اکسیدهای رنگی، رنگ کرده و آنرا با لعاب پوشانده مجدداً داخل کوره قرار داده و ۱۰۵۰ درجه حرارت میدهند. لازم به ذکر است که هر مرحله پخت بین ۸ تا ۱۲ ساعت زمان نیاز دارد.

بشقاب سفالی

بشقاب سفالی سلجوقی ساخت کاشان. تزیین شده با نقاشی رولعابی به شیوه زرین فام. متعلق به سال ۶۰۴ هجری. محل نگهداری آمریکا – گالری فریر- واشنگتن.بازسازی شده از جنس سفال: ابتکار دیگری که در سده سوم هجری در نیشابور، ری، شوش، استخر، گرگان و کاشان بوسیله سفالگران به عمل آمد ساخت و تولید ظروف زرین فام بود. شاید هنرمندان مسلمان واقعاً در تکاپوی دستیابی به علم کیمیا بودند تا از مواد نازل و پستی چون خاک رس ظروفی تولید کنند که با ظروف زرین فام و سیمین دوران تاریخی ایران پهلو بزند. شیوه کار چنین بود که این نوع سفالها را از گل زردرنگی شکل داده و پس از خشک شدن بدنه، آنها را با پوسته و آستر غیرشفافی از لعاب پوشش میدادند و بعد در کوره می پختند، سپس طرح و نقش را با اکسیدمعدنی قلع به رنگ قرمز و قهوه ای و زرد بر بدنه سفال ترسیم میکردند و برای بار دوم آن را در کوره تحت شرایط اتمسفر دود (اکسید آهن) می پختند. بر اثر فعل و انفعالات اکسیدمعدنی و دود، ورقه نازکی از فلز روی سفالینه را به رنگ طلایی، قرمز مایل به قهوه ای روشن و ارغوانی می آراست و ظرف زرین فام جلوه میکرد.

آژنگ

آژنگ، امواج کوچک روی آب است. الهام گرفته از طلسم های مفرغی لرستان، سده های هفتم – هشتم پیش از میلاد. آژنگ بازسازی شده از جنس سفال در پخت ۸۵۰ درجه و لعاب فیروزه ای در پخت ۹۵۰ درجه.

آتروپات

آتروپات نگهبان و پاینده آتش است. الهام گرفته از طلسم های مفرغی لرستان، سده های هفتم – هشتم پیش از میلاد. آتروپات بازسازی شده از جنس سفال در پخت ۸۵۰ درجه و لعاب فیروزه ای در پخت ۹۵۰ درجه

ریتون طلایی

ریتون طلایی، مربوط به حدود پانصد سال پیش از میلاد و از شاهکارهای هنر هخامنشی می باشد. ریتون طلایی بازسازی شده از جنس سفال در پخت ۸۵۰ درجه و لعاب فیروزه ای در پخت ۹۵۰ درجه.

   
   
   

محصولات صنایع دستی سفال

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید